AKTUALNOŚCI
O KLIMKU
OSIĄGNIĘCIA
GALERIE
FILMY
SPONSORZY
KSIĘGA GOŚCI
LINKI
 
Odwiedzin: 835559
Aktualności
Zimowy sezon skoków dobiegł końca
2011-03-16

Zakończył się kolejny, zimowy sezon skoków narciarskich. Kilkanaście konkursów, kilkadziesiąt oddanych skoków w seriach ocenianych, treningowych i próbnych, kilka tysięcy przebytych kilometrów pomiędzy kolejnymi miejscami rywalizacji. Jaki był ten sezon? - Było dobrze, ale mogło być lepiej - mówi Klemens Murańka.


Fot. Adrian Gładecki

Sezon zimowy dla Klimka zaczął się obiecująco - powołaniem do kadry na Puchar Świata w Kuusamo. Tam, na dalekiej północy, Klemens wystąpił w kilku zawodach w Norwegii i Finlandii. Tamtejsze skocznie nie należą do najłatwiejszych. Specyficzne konstrukcje, zmienne i bardzo ostre warunki pogodowe (silne podmuchy wiatru i bardzo niskie temperatury otoczenia poniżej -15 st.) powodują, że na sukces mogą liczyć tylko najbardziej doświadczeni skoczkowie. I tak się stało podczas tych konkursów. Zwyciężali zawodnicy z wieloletnim stażem, a młodsi pokornie lądowali dużo bliżej.

Po konkursach w Norwegii i Finlandii Klemens wrócił do kraju, gdzie z powodzeniem startował w Pucharze Zimy na zakopiańskiej Wielkiej Krokwi. Skakał również w Pucharze Świata na tym samym obiekcie u podnóża Giewontu.


Fot. Adrian Gładecki

Nie minął tydzień a już Klimek, wraz z kolegami, rywalizował w estońskiej Otepiee. Tam, na Mistrzostwach Świata Juniorów, Murańka zaprezentował się najlepiej z reprezentantów Polski zajmując wysoką 11. lokatę.

Dwa tygodnie później kolejna z dużych imprez sportowych - Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych. Klimek startował w kategorii Junior B w dwóch konkursach indywidualnych (na Średniej i Wielkiej Krokwi) zdobywając dwukrotnie 2. miejsce, oraz w konkursie drużynowym, gdzie z kolegami z klubu TS Wisła Zakopane wywalczył złoty medal.

Po zmaganiach w Zakopanem szybki wyjazd na kolejne zawody, tym razem do Liberca. Odbywały się tam zawody z cyklu Europejskiego Festiwalu Młodzieży. W konkursie indywidualnym najlepiej z Polaków spisał się właśnie Klemens, który po pierwszej serii był drugi ze skokiem na 101,5m, w finale jednak uzyskał 10 metrów mniej i spadł na 4. lokatę. W konkursie drużynowym było jeszcze lepiej: polska drużyna w składzie Krzysztof Biegun, Mateujsz Kojzar, Aleksander Zniszczoł i Klemens Murańka wywalczyła złoty medal w konkursie drużynowym na skoczni HS-100.

Bardzo udane okazały się zimowe Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich w Szczyrku, na skoczni Skalite. Złoto w drużynie oraz 11. lokata w konkursie indywidualnym to bardzo dobry wynik.

W zeszły weekend w Wiśle zakończył się cykl zawodów Pucharu Kontynentalnego. To już ostatnie zawody w sezonie zimowym dla naszych młodych skoczków. Dziewiąte miejsce Klimka w konkursie na skoczni im. Adama Małysza z pewnością było miłym akcentem na koniec tych kontynentalnych zmagań. W pozostałych konkursach szło różnie - raz lepiej, raz gorzej. Wisła 9. i 34. miejsce, Kuopio 21. i 29. miejsce, Zakopane 34. i 45. lokata.


Fot. Adrian Gładecki

Najbliższe tygodnie pozwolą odetchnąć i odpocząć po kolejnym, męczącym sezonie. Doświadczenia zdobyte w ciągu ostatnich miesięcy z pewnością zaowocują w kolejnych sezonach. Teraz czas na coś równie przyjemnego, jak skoki, czyli... naukę :)