Sporty zimowe: Narciarstwo alpejskie

Narciarstwo alpejskie, lub narciarstwo zjazdowe, jest rozrywką polegającą na zjeżdżaniu po ośnieżonych stokach. Czy to dla rekreacji czy sportu, jest to typowo praktykowane w ośrodkach narciarskich, które zapewniają takie usługi jak wyciągi, sztuczne naśnieżanie, restauracje i patrol narciarski.

Narciarstwo zmieniło się z metody transportu w działalność sportową pod koniec XIX wieku. Pierwsze niewojskowe zawody narciarskie odbyły się podobno w latach 40. XIX wieku w północnej i środkowej Norwegii. Pierwsze krajowe zawody narciarskie w Norwegii, które odbyły się w stolicy Christiania (obecnie Oslo) i które wygrał Sondre Norheim w 1868 r., uważa się za początek nowej ery dla narciarstwa. Kilkadziesiąt lat później sport ten rozprzestrzenił się na resztę Europy i USA, gdzie górnicy organizowali zawody narciarskie, aby zapewnić sobie rozrywkę w zimie. Pierwsze zawody w slalomie zostały zorganizowane przez Sir Arnolda Lunna w 1922 r. w szwajcarskim Mürren.

Spodobało Ci się narciarstwo? Poznaj 5 faktów na temat tego sportu: https://www.narciarska.pl/narciarstwo-alpejskie-5-najciekawszych-faktow

Narciarstwo alpejskie mężczyzn i kobiet zadebiutowało w programie olimpijskim w 1936 r. w Garmisch-Partenkirchen. Jedynymi zawodami w tym roku były łączone zawody w zjeździe i slalomie. W 1948 r. odbyły się one wraz z oddzielnymi zawodami w zjeździe i slalomie. Cztery lata później dodano slalom gigant, a w 1988 r. slalom supergigant stał się czwartą oddzielną dyscypliną.