Najlepsi narciarze w historii

Prawda jest taka, że tytuł tego artykułu jest dość kontrowersyjny. Naprawdę trudno jest stworzyć zestawienie najlepszych narciarzy w historii, nie pomijając nikogo… ale postaramy się opowiedzieć o tych najbardziej istotnych.

Alberto Tomba

Nie sposób mówić o historii narciarstwa, nie wspominając o tym Włochu. Urodzony w 1966 roku w Bolonii, w latach 80. i 90. wyróżniał się w slalomie i slalomie gigancie, nazywając siebie „La Bomba”. Dziś jest chyba nadal najpopularniejszym ze wszystkich narciarzy, znanym nawet przez wielu ludzi, którzy z tym sportem śnieżnym nie mają wiele wspólnego. Jest uważany za najlepszego ze wszystkich czasów, choć te spostrzeżenia są zawsze względne… Pewne są natomiast dane: w całej swojej karierze zgromadził 3 złote i 2 srebrne w Igrzyskach Olimpijskich oraz 2 złote i 2 brązowe w Mistrzostwach Świata. W 1998 roku przeszedł na emeryturę. Od tamtej pory robił już wszystko: poświęcił się promocji narciarstwa w swojej ojczyźnie, próbował swoich sił jako aktor w świecie kina, a nawet startował w pokerze na wysokim poziomie.

Ingemar Stenmark

Ten Szwed jest jednym z legend narciarstwa. Urodzony w 1956 roku w Joesjo, specjalizował się również w slalomie i slalomie gigancie. Co ciekawe, był on idolem Tomby z dzieciństwa. Jego wyczyny obejmują bycie osobą, która wygrała najwięcej zawodów w narciarstwie alpejskim (86 zwycięstw w międzynarodowych wyścigach). Ma na swoim koncie dwa złote i brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich oraz trzy złote i srebrny medal na Mistrzostwach Świata.

Herman Maier

Jest austriackim narciarzem urodzonym w 1972 roku w Altenmarkt. Jest jednym z najbardziej uznanych narciarzy alpejskich i tym, który ma najwięcej zwycięstw (do dziś) za Stenmarkiem z 54 zwycięstwami. Jeśli chodzi o trofea, to zdobył 2 złota, srebro i brąz na Igrzyskach Olimpijskich oraz 3 złota, 2 srebra i brąz na Mistrzostwach Świata. Ale to właśnie małe rzeczy czynią ludzi wielkimi. Jednym z jego najbardziej imponujących wyczynów było złoto, które zdobył na Olimpiadzie w Nagano w 1998 roku: było ono szczególne, ponieważ zaledwie dwa dni wcześniej doznał mrożącego krew w żyłach upadku, w którym cudem nie zginął.

Lindsey Vonn

Amerykańska narciarka Lindsey Vonn również jest na szczycie międzynarodowego świata narciarskiego, ale co sprawiło, że stała się jedną z najsłynniejszych narciarek w historii? Należy zaznaczyć, że w szerokim ujęciu jej dorobek obejmuje dwa medale olimpijskie, z czego jeden to złoty medal w zjeździe, a drugi to brąz w supergigancie, konkretnie w Vancouver 2010. Do tych triumfów należy dodać dwa mistrzostwa świata, jedno w zjeździe, a drugie w supergigancie w 2009 roku.

Jeśli interesuje Cię ten temat, to w http://www.narciarska.pl poznasz najnowsze doniesienia ze świata narciarstwa.