Q&A na temat psich zaprzęgów

Wycieczki psim zaprzęgiem są dość magiczne. Czy to przez szerokie, lodowe doliny, czy wzdłuż zaśnieżonych dróg, przejażdżka psim zaprzęgiem zawsze obiecuje niezapomniane wrażenia.

Niech dźwięk sań ślizgających się po śniegu, lekki tupot biegnących psów i ich ciężkie oddechy będą muzyką dla Twoich uszu podczas odkrywania górskiej scenerii. Podczas przejazdu możesz po prostu usiąść i zrelaksować się podziwiając spektakularne widoki.

Od jak dawna istnieją psie zaprzęgi?

Początki psich zaprzęgów sięgają 6000 lat p.n.e., kiedy to wykorzystywano je jako środek transportu. Chociaż niektórzy ludzie na północy nadal używają psich zaprzęgów jako środka transportu przez mroźną tundrę, dziś są one wykorzystywane głównie do zabawy i sportu wyczynowego.

Kto prowadzi sanie?

Zaprzęg jest zwykle prowadzony przez zawodowego maszera, który zna teren jak własną kieszeń i bardzo dba o zwierzęta. Niektórzy oferują uczestnikom możliwość prowadzenia zaprzęgu pod nadzorem. Jest to bardziej interaktywny sposób korzystania z psich zaprzęgów. Instruktor wyjaśni, jak obchodzić się z zaprzęgiem, jak się zatrzymać i jak wydawać psom odpowiednie komendy. Z psich zaprzęgów można skorzystać na podkarpaciu. Więcej info tutaj: https://www.podkarpacki.pl/zimowe-atrakcje-na-podkarpaciu-jazda-na-nartach-to-dopiero-poczatek

W co się ubrać?

Ciepła odzież jest koniecznością. Potrzebujesz warstw termicznych z polaru, ciepłych kurtek zimowych lub kombinezonów śnieżnych i wodoodpornych butów turystycznych, aby utrzymać ciepło.

Ile trzeba mieć lat?

Minimalny wiek wymagany do jazdy psim zaprzęgiem to 2 lata, oczywiście małym dzieciom musi towarzyszyć rodzic.

Jaka jest maksymalna waga lub liczba osób?

Psy mogą ciągnąć maksymalnie 200 kg na jeden zaprzęg. Dlatego w jednym zaprzęgu mogą zmieścić się maksymalnie dwie lub trzy osoby. Niektóre zaprzęgi pozwalają na przyjęcie większej liczby pasażerów, jednak te zaprzęgi są większe i ciągnięte przez większą liczbę psów.

Jaka jest maksymalna prędkość, którą możesz osiągnąć?

Psy zaprzęgowe poruszają się ze średnią prędkością 25-30 km/h na dystansach około 40 km. Na dłuższych dystansach średnia prędkość spada do 16-22 km/h. Jednak nawet w złych warunkach psy zaprzęgowe potrafią utrzymać imponującą średnią prędkość 10 km/h.

Zaprzęgi wyścigowe ważą tylko 9-13,5 kg, więc im lżejszy ładunek, tym szybciej psy mogą go ciągnąć. Prędkość zależy również od tego, czy ostatnio padał śnieg. Miękki, świeży śnieg utrudnia ciągnięcie zaprzęgu, natomiast na oblodzonych drogach szyny mogą się łatwo i szybko ślizgać